Co wpływa na głośność opony

Co wpływa na głośność opony

Na komfort jazdy ma wpływ hałas emitowany przez opony. Informacje te znajdują się na etykiecie każdej opony, którą zamierzasz kupić. Jakie czynniki wpływają na poziom hałasu emitowanego przez oponę?

Co to jest głośność opony?

Głośność opony odnosi się do dźwięku, jaki wydaje opona podczas jazdy. Wibracje powodują, że fale dźwiękowe przemieszczają się w powietrzu. Im więcej hałasu wydaje opona podczas drgań, tym większe jest jej oddziaływanie.

Należy pamiętać, że hałas wytwarzany przez oponę może być uciążliwy zarówno dla kierowców i pasażerów, jak i dla osób mieszkających w pobliżu autostrad i dróg. Dlatego warto jest mierzyć poziom hałasu opon podczas jazdy. Informacja ta znajduje się na etykiecie w postaci głośnika, fal dźwiękowych i liczby.

Jakie czynniki wpływają na poziom hałasu emitowanego przez opony?

Na poziom hałasu może wpływać wiele czynników. Aby zapewnić komfort jazdy sobie, pasażerom i otoczeniu, przy zakupie opon należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Istnieją trzy główne czynniki, które mogą mieć największy wpływ na hałas generowany przez opony. Czynniki te obejmują stan nawierzchni drogi, ciśnienie w oponie oraz poziom hałasu emitowanego przez oponę.

Pierwszym czynnikiem jest stan nawierzchni drogi. Wyboje i inne nierówności mogą znacznie zwiększyć poziom hałasu. Nie są to jedyne czynniki, które mogą wpływać na poziom hałasu opon. Obejmuje to również wilgotność nawierzchni drogi i materiał, z którego jest wykonana.

Należy pamiętać, że spadek ciśnienia o zaledwie 0,5 bara może zwiększyć hałas emitowany przez opony nawet o 1 dB(A). Na etykiecie umieszczonej na oponie znajduje się informacja o klasie hałasu, do której należy dana opona.

Zobacz: Jak wybrać najcichsze opony letnie?

Wszystko zależy od szerokości

Oprócz czynników, które wpływają na poziom hałasu emitowanego przez oponę, należy również pamiętać, że wpływ na to ma również szerokość opony. Im głośniejsza opona, tym będzie ona głośniejsza. Im głośniejsza opona, tym będzie głośniejsza. Dzieje się tak, ponieważ szerokość opony określa, z jaką powierzchnią drogi będzie się ona stykać.

Hałas zimą?

Wbrew powszechnej opinii, opony zimowe nie hałasują bardziej niż opony letnie. Nowoczesne opony zimowe są nieco głośniejsze od opon letnich. Jednak tylko opony ze wzmocnionym karkasem (szkieletem opony) hałasują bardziej. Należy unikać kupowania opon o wyższym indeksie nośności niż indeks nośności samochodu.

Previous Co to jest trądzik u dorosłych?
Next Czego potrzebuje dziecko, aby pójść do szkoły - lista wyprawki szkolnej

Może to Ci się spodoba

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

Jest szansa na ograniczenie korków na A4 między Krakowem a Katowicami

Polska spóźniła się z przejściem na elektroniczny system poboru opłat, który działa już w innych krajach UE – ocenia prof. Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z zapowiedziami rządu powszechny system dla aut osobowych na

Samochód z wypożyczalni

Na naszym rynku mamy rzeczywiście wiele wypożyczalni samochodów. Oferty jak się okazuje są różne i nie ma sensu decydować się na pierwszą lepszą jaką będziemy mogli zobaczyć. Czym kierować się

80 proc. Polaków przy zakupie samochodu kieruje się głównie ceną

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown w październiku 2016 roku wynika, że dla 77 proc. Polaków najważniejszym czynnikiem przy zakupie nowego auta jest jego cena. Znacznie mniejszą wagę przywiązują do kosztów użytkowania,

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi samochodami

Przybywa pasjonatów klasycznej motoryzacji. Liczba aut zabytkowych wzrosła w ciągu roku nawet o 25 proc. do 55 tys. egzemplarzy. W najbliższych latach eksperci spodziewają się dynamicznego wzrostu. Zakup samochodu to nie tylko realizacja

Elektroniczny pobór opłat rozwiązałby problem zatorów przed autostradowymi bramkami

Od 20 lipca za przejazd autostradą A4 między Krakowem a Katowicami kierowcy nie będą musieli płacić na bramkach. Dzięki urządzeniu A4Go będą mogli uiścić opłatę elektronicznie. To dobra inicjatywa, ale nowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź