Co to jest trądzik u dorosłych?

Co to jest trądzik u dorosłych?

Trądzik jest jednym z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Kiedyś była to przypadłość, z którą zmagali się tylko młodzi ludzie. Dziś z trądzikiem zmagają się również dorośli, ponieważ jego skutki są bardziej dotkliwe i uporczywe. Chorobę tę najlepiej leczyć długofalowo. Opiera się na farmakoterapii, ale wymaga również zmiany codziennych nawyków, ponieważ na trądzik może wpływać wiele czynników.

Zmiany skórne u osób dorosłych: Przyczyny

Zaburzenia hormonalne to najczęstsza przyczyna powstawania pryszczy. Mogą one wystąpić zarówno w młodym, jak i starszym wieku. Stres również może mieć wpływ na stan skóry. Za stan skóry odpowiedzialny jest kortyzol, który znajduje się we krwi.

Złe nawyki żywieniowe są często odpowiedzialne za trądzik u dorosłych. Na przykład nadmierne spożywanie przetworzonej żywności, mała ilość witamin i mikroelementów, czy nadmierne spożywanie słodyczy. Ważne jest, aby jeść więcej owoców i warzyw, aby zapobiec pryszczom. Trądzik dorosłych można leczyć poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry to kolejna przyczyna zmian skórnych u dorosłych. Większość kosmetyków sprzedawanych w drogeriach blokuje gruczoły produkujące sebum, co powoduje, że bardzo szybko pojawiają się kolejne wykwity skórne. Problemem może być również brak demakijażu. Może to prowadzić do stanów zapalnych na powierzchni naskórka.

Zobacz również: Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym

Rodzaje trądziku u dorosłych

Istnieje wiele form trądziku u osób dorosłych. Ważne jest, aby przed zakupem kosmetyków wiedzieć, jaki rodzaj trądziku się posiada. Dermatolog jest najlepszym sposobem na określenie odpowiednich produktów. Dzięki temu unikniesz popełnienia błędów podczas pielęgnacji swojej skóry. Oto najczęstsze rodzaje choroby u dorosłych:

  • Trądzik różowaty jest bardzo trudnym do leczenia schorzeniem. Charakteryzuje się widocznymi zmianami rumieniowymi i skórą, która jest bardzo podrażniona.
  • Trądzik grudkowy charakteryzuje się trudnymi do usunięcia podskórnymi grudkami. Zmiany te mogą utrzymywać się miesiącami i pozostawiać blizny.
  • Trądzik torbielowaty – zaskórniki, które są zatkane ropą mogą być nieestetyczne i bolesne. Z tym rodzajem trądziku związany jest zaawansowany stan zapalny skóry.

Jak leczyć trądzik?

Problemy z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki z drogerii. Są one pozbawione sztucznych substancji zapachowych i barwników, więc dobrze oczyszczą skórę. Będą też działały kojąco na skórę. W ich skład wchodzą również niekomedogenne płyny do mycia skóry, kremy nawilżające i matujące. Niewątpliwą zaletą tych kosmetyków jest to, że można je stosować w farmakologicznym leczeniu trądziku.

Trądzik dorosłych nie zawsze da się wyleczyć zmianą nawyków żywieniowych, rzuceniem nałogów, czy stosowaniem dobrej jakości kosmetyków o działaniu leczniczym. Zaczerwienienia i zmiany stają się coraz bardziej nasilone, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu podjęcia leczenia farmakologicznego. Warto umówić się na wizytę do dermatologa w profesjonalnym gabinecie.

Previous Błędy popełniane podczas pielęgnacji samochodu
Next Co wpływa na głośność opony

Może to Ci się spodoba

Projektanci mody widzą potencjał w krakowskim rynku

W prestiżowej lokalizacji Krakowa powstał multibrandowy showroom, który jest pierwszą tak dużą inwestycją projektantów na tamtejszym rynku. Solna 1 ma być miejscem, gdzie dostępne będą kolekcje znanych projektantów i marek, jak

Macademian Girl: Kolor nas wyróżnia

Kiedy mamy gorszy dzień, załóżmy na siebie coś kolorowego, a dzięki temu poprawimy sobie nastrój i zmienimy sposób postrzegania siebie przez otoczenie – radzi Macademian Girl. Blogerka zachęca do tego, by przełamywać

Odżywianie dla matek karmiących piersią – Zdrowa dieta dla matki i dziecka

Przyjście na świat dziecka to niewątpliwie najwspanialszy i najbardziej magiczny moment w życiu każdej matki. Stara się ona zapewnić dziecku wszystko, co niezbędne do jego rozwoju, w tym odpowiednie wartości

Weronika Rosati: nie kupuję kompulsywnie

Gwiazda twierdzi, że do zakupów odzieżowych podchodzi strategicznie. Woli kupić mniej ubrań, ale za to lepszej jakości. Często czeka również na sezonowe przeceny. – Na pewno nie kupuję kompulsywnie, moje zakupy są

Co czyni dobrego psychoterapeutę? Jak go znaleźć?

Nie patrzymy na ten temat z perspektywy listy czynności i rzeczy do zrobienia, ale raczej z perspektywy tego, jakie cechy charakteru i postawy powinien posiadać przyszły terapeuta przed rozpoczęciem pracy

Angelika Fajcht: Dobry styl to dar

Modelka rzadko korzysta z pomocy stylisty. Woli się ubierać sama, a najchętniej wkłada kreacje nie tylko efektowne, lecz także wygodne. Zdaniem Angeliki Fajcht dobry stylista jest w stanie pomóc każdemu. Aby dobrze się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź