Czym jest agregat absorpcyjny?

Czym jest agregat absorpcyjny?

Agregat absorpcyjny jest narzędziem stosującym wszechstronnie rozumianą termiczną energię do wykształcenia chłodu. Jego nazwa pochodzi od mechanizmu absorpcji. Agregat absorpcyjny jest świetnym wyjściem przy niewykorzystanej nadwyżce technicznego lub odpadowego ciepła. Sprawdzają się także tam, gdzie mamy do czynienia z niedoborem energii. Powiedzmy sobie o agregatach absorpcyjnych nieco więcej.

Agregat absorpcyjny – podstawowe informacje

Agregat Absporpcyjny jest narzędziem, które to służy do tworzenia chłodu poprzez stosowanie wszechstronnie rozumianej termicznej energii. Nazwa tego narzędzia wywodzi się od zjawiska oraz mechanizmu pochłaniania gazowej treści w całą wielość ciekłej substancji. Energią, która służy do wspierania absorpcyjnego agregatu jest ciepło w formie wody ciepłej, czy też pary. Brak zamówienia na elektryczną energię wyróżnia właśnie agregat absorpcyjny od agregatów lodowej wody i chillerów, jakim energia jest potrzebna do działania.

Jak działa to urządzenie?

W absorpcyjnych agregatach następuje proces schładzania. Proces ten odbywa się poprzez odparowanie chłodniczego czynnika w ciśnieniu mniejszym niż ciśnienie wrzenia, co na pewno prowadzi do obniżenia lokalnego temperatury. Efekty tegoż procesu uzależnione są od takich czynników jak ilość cieszy, która została odparowana oraz temperatura parowania czynnika chłodniczego.

Bardzo podobnie wygląda to w agregatach sprężarkowych. W tychże urządzeniach czynnik chłodniczy, który to ulega odparowaniu, sprężany jest mechaniczne. W efekcie się zwiększa jego temperatura. Czynnik gorący jest przesyłany do wymiennika ciepła, gdzie to następuje jego skroplenie. Czynnik ten następnie ma formę cieczy. Jest on kierowany do następnego wymiennika, gdzie jest odparowywany w sposób bardzo intensywny. Skutek to odebrane ciepła od chłodzącego medium, które przepływa przez wymiennik. Na tym się zamyka sam cykl cieplnej przemiany. Przeprowadzenie wszelkich procesów wymaga jednak dostarczenia sporej ilości energii elektrycznej, ponieważ jest konieczne zasilenie sprężarki. Ma to wpływ na koszty stosowania wszelkich sprężarkowych agregatów.

Agregat absorpcyjny wykorzystuje bardzo podobny cykl, ale nie stosuje się w tymże celu sprężarek. Zostają one zastąpione poprzez chemiczne procesy, które aktywowane są przez ciepło, które jest dostarczane do urządzenia. Podstawa działania agregatów to zależność temperatury wrzenia od ciśnienia. Razem ze spadkiem ciśnienia się obniża także sama temperatura wrzenia wody.

Ważnym aspektem działania agregatów jest stosowanie specjalnego roztworu bromku litu. Takowa substancja jest dosyć silnym absorbentem wody. W urządzeniu się łączy dwa zbiorniki. Jeden z bromkiem litu, a drugi z wodą, a więc z chłodniczym czynnikiem. Powoduje to, że zachodzi proces samoczynny absorpcji wody, co umożliwia utrzymywanie ciśnienia w zbiorniku na poziomie stałym.

Roztwór bromku litu jest kierowany do agregatora, gdzie ma miejsce bezpośrednio odparowywanie pary wodnej. Wszystko za sprawą energii cieplnej,która jest dostarczana do naszego urządzenia. Następnie para wodna ulega skropleniu i płynie jako woda chłodnicza do parownika. W parowniku zawsze mamy do czynienia z niskim ciśnieniem, które powoduje, że woda odparowana zostaje w temperaturze +5 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu medium chłodzące ulega wychłodzeniu. Krąży ono w instalacji. Odparowana woda jest absorbowana przez roztwór bromku litu.

Gdzie są wykorzystywane agregaty absorpcyjne?

Wiemy już czym jest agregat absorpcyjny oraz mniej więcej jak działa. Chętne także się dowiemy, gdzie tego typu urządzenia są  w ogóle stosowane. Na pewno znajdują swoje zastosowanie w klimatyzacji, jak i także w różnych procesach technologicznych. Jest także stosowany w systemach trigeneracji. Kojarzy się głównie z generacją trzech podmiotów. Ciepła, prądu, jak i chłodu. Szczególne zastosowanie ma miejsce w biurowych budynkach. Powodem jest tutaj z pewnością aspekt ekologiczny, jak i wysoka energetyczna efektywność. Gdy zastosujemy trigenerację, to możemy liczyć na oszczędność nawet do trzydziestu procent włożonej pierwotnej energii w porównaniu do użycia procesów oddzielnych.

Agregat absorpcyjny może się wydawać na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany, ale tak naprawdę po zapoznaniu się z jego działaniem oraz zastosowaniem, wszystko zaczyna się klarować. Warto zapoznać się ze wszelkimi informacjami na temat agregatów na stronie internetowej https://energycool.pl/ i poszerzyć jeszcze bardziej swoją wiedzę.

Previous Weekend i dwoje kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu
Next Opryszczka a depilacja laserowa

Może to Ci się spodoba

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego

Ludzie zmagający się z chorobami przewlekłymi, muszą posiadać do życia odpowiednie warunki, aby ich efekty leczenia były lepsze. Istotnym elementem, który może poprawić komfort życia osoby chorej, jest łóżko. To

Antyrefleks – co to jest, kolory i rodzaje

Specjalista podczas wizyty w gabinecie konsultacyjnym często zaleci nam wybór soczewek okularowych z powłokami antyrefleksyjnymi. Warto poświęcić czas na przyjrzenie się tym szkłom. Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne.

Sztuczna trawa jest ok

Zielony trawniczek, który cieszy oczy i miło łaskocze stopy to marzenie wielu osób. Nie da się jednak ukryć, że jego realizacja wymaga sporo pracy, która będzie musiała być podejmowana regularnie.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy jest przewlekłym, bolesnym schorzeniem. Zabiegi trychologiczne mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Łuszczyca, znana również pod łacińską nazwą psoriasis, jest przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które powoduje nadmiernie szybki wzrost

Czym jest krzesło ISO 24h?

W wielu miejscach publicznych bardzo często spotkać można krzesła konferencyjne ISO 24h, gdyż najprawdopodobniej są to najbardziej popularne krzesła w całej Polsce i nie tylko. Wybierane są przez bardzo wiele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź