Jak i czym rąbać drewno – siekiera, łuparka do drewna

Jak i czym rąbać drewno – siekiera, łuparka do drewna

Właściciele domów jednorodzinnych często są zmuszeni do samodzielnego rąbania drewna, np. w celu przygotowania polan do kominka. Do tego zadania można użyć albo tradycyjnej siekiery, albo specjalnej łuparki. Jakich narzędzi można użyć, aby bezpiecznie i efektywnie rąbać drewno?

Pomimo postępu technologicznego, siekiera nadal jest używana do rąbania drewna. Jest to praca nie tylko wymagająca fizycznie, ale również bardzo męcząca. Zaletą siekiery jest jej przystępna cena i niewielkie rozmiary. Rąbanie drewna przy użyciu łuparki do drewna jest wygodniejsze, ponieważ można szybko i sprawnie porąbać duże ilości drewna. Aby inwestycja w łuparkę do drewna była opłacalna finansowo, musimy zużywać co najmniej 1-2m3 drewna rocznie.

Jak rąbać drewno ostrą siekierą

Odzież ochronna, dobra postawa i dobra siekiera są niezbędne, aby uniknąć obrażeń. Aby chronić oczy przed niekontrolowanymi wiórami drewna, należy nosić okulary ochronne. Ważne jest noszenie obuwia. Buty powinny być mocne, dobrze zbudowane i solidne. Wióry drzewne nie spowodują obrażeń stóp i pozwolą “twardo stąpać po ziemi”. Stojąc na kolanach z siekierą w obu rękach, najlepszą pozycją do cięcia drewna jest pozycja, w której klatka piersiowa jest równoległa do klocków drewna. Bezpieczna odległość pomiędzy rąbanym drewnem a rękami wynosi około 40 cm. Najlepiej jest nie trzymać siekiery ani stopą, ani ręką. Nie zaleca się również wychylania siekiery zbyt daleko od pleców. Proste uderzenia z góry na dół są bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż uderzenia pod kątem. Rąbane drewno powinno znajdować się na mocnym, solidnym i odpowiedniej wielkości pniaku.

Jak używać łuparki do drewna

Rozłupywarki do drewna są szybkie i łatwe w użyciu. Urządzenia te charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łuparek. Rodzaj zasilania decyduje o sposobie ich podziału. Wyróżniamy więc:

  • Rozłupywarki elektryczne – zasilane napięciem 230 V (do użytku domowego) lub 400 V (dla profesjonalistów, np. operatorów tartaków). Rozłupywarki elektryczne, choć są cichsze od spalinowych, mają nieco mniejszą moc niż benzynowe.
  • Łuparki z silnikiem wysokoprężnym – są mocniejsze od modeli elektrycznych, ale mniej podatne na uszkodzenia. Radzą sobie z twardym drewnem.
  • Hydrauliczne maszyny do rozłupywania kłód – przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów. Mogą być używane do rozłupywania drewna o dużych rozmiarach. Urządzenia hydrauliczne są wolniejsze od łuparek elektrycznych czy spalinowych, ale mają bardzo dużą wytrzymałość, odporność i trwałość.

Sposób rozłupywania drewna można podzielić na trzy rodzaje: wkręcanie stożka w drewno, wykorzystanie siłownika hydraulicznego do napędu klina lub wykorzystanie mechanizmu korbowego do obsługi klina. Sposób, w jaki łuparki do drewna są używane do rozłupywania pniaków jest również różny. Łuparki pionowe mogą być regulowane, aby umożliwić rozłupywanie długich pniaków. Łuparki poziome są bardziej przystępne cenowo i łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba się schylać, aby podnieść drewno. To sprawia, że są one bardzo popularne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łuparki do drewna

Siła nacisku to podstawowy parametr rozłupywarki do drewna. Do użytku domowego dobrym wyborem jest łuparka o sile ciągu 4-5 ton. Sprawdzi się, jeśli rocznie zużywasz tylko kilka lub kilkanaście metrów sześciennych drewna. Jeśli roczne zużycie drewna jest większe, należy rozważyć zakup rozłupywarki o większej sile nacisku. Jest to ważne, ponieważ pozwala to na rozłupywanie większych kawałków drewna. Przy zakupie rozłupywarki elektrycznej ważna jest długość przewodu zasilającego. Zbyt krótki może sprawić, że będzie to trudniejsze i będziesz potrzebował przedłużacza. Zbyt długi może powodować problemy i może się zaplątać. Poziom akustyczny jest ważny, ponieważ praca z rozłupywarką może trwać wiele godzin. Rozłupywarki mogą oscylować w granicach hałasu 85 dB. Do tego dochodzą odgłosy trzaskania i brzęczenia drewna, które mogą być rozpraszające podczas pracy. Ważne jest, aby wybierać najcichsze modele i używać ochronników słuchu podczas pracy.

Należy również zwrócić uwagę na rozmiar rozłupywarki. Ważne jest, aby mieć miejsce do przechowywania rozłupywarki w pomieszczeniu gospodarczym. Rozłupywarka może być również przechowywana na zewnątrz. Powinna być chroniona przed warunkami atmosferycznymi.

Bezpieczne rozłupywanie drewna przy użyciu łuparki do drewna

Należy postępować tak samo, jak przy rozłupywaniu drewna siekierą. Załóż okulary ochronne, mocne buty (najlepiej z palcami) i mocne rękawice. Nie zapomnij o ochronnikach słuchu. Ponieważ drewno może się odbijać, należy pracować tylko nad jednym naraz. Rozłupywanie drewna powinno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Rozłupywanie drewna jest bezpieczniejsze i łatwiejsze, gdy jest ono świeże, po zakupie lub zerwaniu. Rębaki do drewna

Rębaki do drewna

Rębaki to maszyny, które rozdrabniają kawałki drewna. W zależności od ustawienia maszyny można określić wielkość kawałków drewna – mogą one mierzyć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Najmniejsze maszyny mogą być używane w gospodarstwach domowych, ponieważ można je ręcznie przenosić z miejsca na miejsce. Są one jednak bardzo małe i mogą być używane do cięcia małych gałęzi na mniejsze kawałki.

Previous Czego potrzebuje dziecko, aby pójść do szkoły - lista wyprawki szkolnej
Next Gry wideo, które zachęcają do brutalności lub najbardziej skandaliczne z gier w historii

Może to Ci się spodoba

Czym jest car detailing?

Na ulicach często możemy spotkać wyjątkowo czyste samochody. Mówimy wtedy, że wyglądają jak z salonu. To nie do końca dobre spostrzeżenie. Samochody opuszczające sprzedawców są idealnie czyste, ale nie jest

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Wykonanie oczka wodnego z wodospadem własnymi rękami jest dość łatwe – potrzebujesz tylko trzech głównych elementów: zbiornika magazynowego, pompy i zasilacza. A nawet najmniejszy wodospad, umiejętnie wpisany w krajobraz letniego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź