Najlepszy rok dla Starej Kopalni

Najlepszy rok dla Starej Kopalni

Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska, certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego 2022 od Polskiej Organizacji Turystycznej, Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, otwarcie mini centrum nauki SOWA, festiwale, wydarzenia kulturalne i rekord odwiedzających. Tak w wielkim skrócie można podsumować ostatni rok działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Za nami 8 rok działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Kolejne nagrody i duże wydarzenia zagościły na terenie byłej KWK Julia, a zwieńczeniem m.in. tych działań jest otrzymany w grudniu Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 roku. Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, ale także są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu. Przy ocenie kandydatur brane są pod uwagę między innymi: dostępność dla turysty czy wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacji w rozwoju produktów. Tym bardziej cieszy, że wałbrzyska instytucja została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną. Ta nagroda uważana jest za najważniejszą w branży.

Pracownicy Instytucji kolejny rok zapraszają do siebie od stycznia, promując obiekt na stokach narciarskich w ramach Projektu Zima, gdzie spotykają się z turystami, następnie promowali Starą Kopalnię podczas targów turystycznych, gdzie uczestnikami są biura turystyczna, tour operatorzy oraz przewodnicy. Stoiska promocyjne obiektu były widoczne w Warszawie, Wrocławiu czy Pradze. Pierwszy kwartał to otwarcie nowej przestrzeni, czyli restauracji Coolturalna Montownia, która oferuje m.in. potrawy regionalne, organizuje wystawy oraz mini koncerty weekendami.

W 2022 roku pierwszy raz obiekt wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną zorganizował Otwarcie Sezonu Turystycznego Dolnego Śląska, podczas którego było ponad 100 atrakcji turystycznych na 70 stoiskach. W maju ponad 50 twórców internetowych odwiedziło obiekt , dając swoje relacje na mediach społecznościowych, zachwycając się przewodnikami, górnikami i zapraszając do odwiedzania Wałbrzycha i atrakcji Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Kiedy mowa o przewodnikach, trzeba wspomnieć o 1,5 mln wyświetleniach filmików na kanale obiektu na tik toku z udziałem przewodników. Mało który obiekt w kraju może się pochwalić takimi wynikami.

Instytucja nie zapomina o najmłodszych turystach – oferuje bogatą ofertę edukacyjną, specjalne edycje zajęć na ferie, wakacje, jak również poszerzyła, a raczej dopełnia ofertę nową przestrzenią dla młodych i starszych, czyli mini centrum nauki SOWA, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA mieści się w byłej elektrowni kopalnianej, gdzie przygotowanych zostało 18 interaktywnych stanowisk doświadczalnych przeniesionych prosto z Centrum Nauki Kopernik. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Wiele grup szkolnych miało okazję przyjechać do Wałbrzycha dzięki programowi Poznaj Polskę, gdzie Stara Kopalnia znalazła się na pierwszej stronie listy wykazu miejsc objętych i rekomendowanych ofertą edukacyjną do dofinansowania.

Stara Kopalnia od lata aktywnie bierze udział w akcjach ogólnopolskich jak: Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, akcja Senior +, Zobacz więcej – weekend za pół ceny. Nie zapominając o kooperacji z innymi organizacjami i zapraszając na nowe wydarzenia na mapie Dolnego Śląska jak: Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki (2 edycja), Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany, Festiwal Smaków LOT AW.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w 2022 roku zaprosiła na otwarcie wystawy “Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, która na stałe wzbogaca górniczą ekspozycję. Unikatowe fotografie mają ponad 100 letnią historię i przedstawiają trud pracy górników z lat 30 XX wieku, a odnalezione zostały w Niemczech.

Obiekt dbając o historię górnictwa oraz miasta, zaprasza od lat na Rodzinną Majówkę, Górniczy Dzień Dziecka, Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka czy Górniczego Mikołaja, a większość tych wydarzeń jest bezpłatna dla uczestników.

Ostatni rok to nowe festiwale na mapie Dolnego Śląska: Black Diamonds Festival, Hip Hop Kopalnia oraz Festiwal Twórczej Wyobraźni. Po bardzo dobrych recenzjach uczestników dwa z nich na pewno planowane są w 2023.  Na swoich trasach koncertowych w minionym roku Starej Kopalni nie ominęły  m.in. takie gwiazdy jak: Kaśka Sochacka, Kortez, zespół Dżem, Kayah, Nocny Kochanek, czy Stanisław Soyka. Odbył się też specjalny koncert wsparcia dla Ukrainy. Współpraca z Wałbrzyskimi Instytucjami – Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury, Wałbrzyską Galerią Sztuki również była widoczna. Dzięki niej wałbrzyszanie mogli choćby ostatnio wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, wspólnymi siłami z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA instytucje wspólnie przygotowały w minionym roku jedną z najbardziej wyczekiwanych wystaw. Andzelmiada to wystawa prac Waldemara Andzelma, uznawana za jedną z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. W Galerii Sztuki Współczesnej BWA na terenie Starej Kopalni można było ją oglądać przez ponad trzy miesiące.

To tylko wybrane wydarzenia z ostatniego roku działania. Nie można zapomnieć o zakończonych sukcesem staraniach o wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu, łącznie ponad 170 wydarzeń różnego typu, które odbyły się w Starej Kopalni i wyraźny wzrost – rekord liczby odwiedzających. Niewątpliwie to był bardzo udany rok dla wałbrzyskiej Starej Kopalni.

Źródło: Urząd Miejski w Wałbrzychu

Previous Czym jest krzesło ISO 24h?
Next Projektowanie stron WWW - najnowsze trendy

Może to Ci się spodoba

Dlaczego warto korzystać z usług sprzątania

W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z brakiem czasu na wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy sprzątające, które oferują szeroki zakres usług, pomagając

Czym jest krzesło ISO 24h?

W wielu miejscach publicznych bardzo często spotkać można krzesła konferencyjne ISO 24h, gdyż najprawdopodobniej są to najbardziej popularne krzesła w całej Polsce i nie tylko. Wybierane są przez bardzo wiele

Uwaga na drogach!

Uwaga na drogach! Trwają intensywne praca na drogach powiatowych związane z koszeniem poboczy, ścinaniem pobocza oraz odtwarzaniem rowów i frezowaniem starych pni. W wielu miejscach pracują maszyny, które ograniczają przejezdność

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie

15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką

Papier do drukowania i jego rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami papieru na rynku są papier powlekany i niepowlekany. Powłoka na papierze powlekanym pozwala na uzyskanie doskonałego kontrastu. Biały papier offsetowy jest najbardziej popularnym rodzajem papieru niepowlekanego. Produkt ten

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź