Co to są towary ADR? I dlaczego nie można ich wszystkich wysyłać kurierem?

Co to są towary ADR? I dlaczego nie można ich wszystkich wysyłać kurierem?

Z języka logistyki wywodzi się skrót ADR. Jest to system prawny, który reguluje transport towarów niebezpiecznych. Stanowi on podstawę międzynarodowego transportu towarów niebezpiecznych. Państwa, które w nim uczestniczą, podpisują umowy o kontroli ich przemieszczania przez granicę. Co to są towary ADR? I dlaczego nie można ich wysyłać kurierem? Wyjaśnia to poniższy artykuł.

Dlaczego mówi się o transporcie towarów niebezpiecznych? Ponieważ ich transport stanowi istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także dla ludzi. Jesteś logistykiem, który zajmuje się transportem takich towarów lub ich dystrybutorem, więc wiesz jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa. W skrócie wyjaśnimy, w jaki sposób można przewozić towary niebezpieczne i kto jest za to odpowiedzialny.

Transport towarów niebezpiecznych – podstawy prawne

W Genewie, 30 września 1957 roku powstały przepisy ADR, a dokładniej Umowa Europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Została ona ratyfikowana przez Polskę w 1975 roku. Wspomniany akt prawny składa się z samej umowy oraz załączników A, B, które zawierają szczegółowe informacje na temat zasad transportu. Są one aktualizowane co dwa lata i publikowane w Dzienniku Ustaw. Inne obowiązujące akty prawne określające warunki przewozu towarów niebezpiecznych to m.in. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/68/WE z dnia 24 września 2008 r. w sprawie transportu lądowego towarów niebezpiecznych oraz nasze rodzime ustawy – z dnia 28 października 2002 r. i 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Sprawdź także: Tworzenie kart charakterystyki – czytaj na stronie https://karty-charakterystyki.eu/

Kto może przewozić materiały niebezpieczne?

Umowy ADR nakładają szczególne wymagania na przedsiębiorców i kierowców, którzy dokonują przewozu, rozładunku lub wykonują zadania logistyczne. Przewożenie towarów niebezpiecznych wymaga od kierowców odpowiedniego przeszkolenia, zdania egzaminu i uzyskania zaświadczenia ADR. Nie mogą być one wysyłane za pośrednictwem kuriera.

Jakie ładunki niebezpieczne przewozisz?

Konwencja ADR jasno określa, które materiały są niebezpieczne i nie mogą być przewożone w transporcie komercyjnym. To tylko kilka z wielu:

 • materiały i przedmioty wybuchowe,
 • gazy,
 • materiały ciekłe zapalne,
 • materiały stałe zapalne,
 • materiały samozapalne,
 • materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy zapalne,
 • materiały zakaźne,
 • materiały promieniotwórcze,
 • materiały utleniające,
 • nadtlenki organiczne,
 • materiały trujące,
 • materiały żrące,
 • różne materiały i przedmioty niebezpieczne.

Nie są to jedyne ważne ładunki, których przewozu zabrania konwencja ADR. Każdy przewoźnik ma swoje własne ograniczenia. Pełną listę zakazanych przedmiotów można znaleźć tutaj. Aby uzyskać pomoc, prosimy o kontakt z naszymi pracownikami.

ADR a towary niebezpieczne – międzynarodowy transport towarów niebezpiecznych

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy mają Państwo pozwolenie na wysyłkę towarów niebezpiecznych do innego kraju. Przepisy ADR to tylko jeden z elementów prawodawstwa. Każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące produktów, które są zabronione w handlu transgranicznym. Wiele z tych produktów nie może być przewożonych bez odpowiedniego zezwolenia lub licencji. Dlatego warto sprawdzić, czy dany towar może być przewożony bez odpowiedniego zezwolenia lub licencji.

Jeśli przewoźnik odkryje, że przesyłka zawiera towary zakazane lub niebezpieczne, może ją zatrzymać i przekazać władzom. Jeśli istnieje podejrzenie, że ładunek został zapakowany w sposób, który może stanowić zagrożenie dla kuriera lub osób go przewożących, taka decyzja może zostać podjęta.

Obowiązki załadowcy, przewoźnika i odbiorcy towarów niebezpiecznych

Nadawca towarów niebezpiecznych musi zapewnić, że przed wysyłką spełniają one wymagania ADR. Oznacza to, że muszą one być odpowiednio sklasyfikowane i dopuszczone do przewozu. Musi on również dostarczyć wszystkie odpowiednie dokumenty i zezwolenia osobie przewożącej towar. Musi on również odpowiednio oznakować zbiorniki transportowe, aby zapewnić ich szczelność i dobry stan.

Towary ADR są przewożone przez przewoźnika. Musi on zapewnić, że ładunek jest dopuszczony do transportu zgodnie z umową ADR oraz że istnieje odpowiednia dokumentacja. Przewoźnik musi zapewnić, że wszystkie towary niebezpieczne są odpowiednio przygotowane, w dobrym stanie, oraz że wszystkie pojazdy używane do ich przewozu są odpowiednio oznakowane przez Nadawcę.

Odbiorcy towarów niebezpiecznych nie mogą zwlekać z przyjęciem takiego transportu, chyba że istnieją ku temu istotne powody. Do jego obowiązków należy uprzątnięcie wyładowanej jednostki transportowej i usunięcie wszelkich nalepek lub znaków wskazujących na rodzaj przewożonych produktów.

Previous Powiększanie piersi - co warto wiedzieć
Next Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Starej Kopalni

Może to Ci się spodoba

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie

15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

World of Warcraft Classic – Poradnik: Jakie nagrody są w lochu Dire Maul

World of Warcraft Classic udostępnił Lochy Dire Maul dla pięciu graczy. Dire Maul znajduje się w Feralas i jest otoczony przez trzy skrzydła. Jeśli gracze szukają zabawy i zysku, to

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź