Jak wybrać odpowiedni amplituner stereo?

Jak wybrać odpowiedni amplituner stereo?

Amplituner to rodzaj wzmacniacza, który w jednej obudowie integruje tuner radiowy i mikrofon. Posiada on szereg gniazd wejściowych, do których można podłączyć różne źródła dźwięku, takie jak odtwarzacz CD czy gramofon, oraz zestaw wyjść, do których można podłączyć zestawy głośnikowe. Do amplitunera można podłączyć inne urządzenia, które nagrywają dźwięk, nie tylko z radia. Amplituner stereo jest niezbędnym elementem wielu systemów audio. Odbiorniki stereofoniczne są uwielbiane przez miłośników doskonałego dźwięku i cenią sobie ich wszechstronność. Omówimy dziś główne cechy odbiorników stereo i zaproponujemy porady, jak wybrać odpowiedni.

Jaka jest różnica między amplitunerem stereo a wzmacniaczem?

To urządzenie łączy w sobie funkcje wzmacniacza i tunera radiowego. Zestaw stereo powstaje, gdy wzmacniacz jest połączony z pasującymi głośnikami lub okablowaniem. Taka konfiguracja jest od wielu lat najbardziej popularna w domowych systemach audio. Nowoczesne amplitunery mogą współpracować z praktycznie każdym źródłem muzyki, cyfrowym lub analogowym, w tym ze smartfonami i przenośnymi odtwarzaczami. Obsługują również formaty wysokiej rozdzielczości, takie jak FLAC 192kHz/24 bit. Istnieje wiele rozwiązań poprawiających jakość dźwięku, podobnie jak w przypadku wzmacniaczy zintegrowanych. Jednym z nich jest tryb Pure Direct. Eliminuje on m.in. układy kontroli barwy dźwięku, skraca długość ścieżki sygnałowej i zapewnia najlepszą jakość dźwięku. Tryb ten jest dostępny np. we wzmacniaczach Yamaha. Wbudowane wzmacniacze gramofonowe, które są dostępne w wielu niedrogich konstrukcjach, potwierdzają uniwersalność amplitunerów stereofonicznych. Ich jakość dźwięku jest porównywalna z samodzielnymi przedwzmacniaczami gramofonowymi w tym samym przedziale cenowym.

Sprawdź również: Wybieramy wzmacniacz – tranzystorowy czy lampowy? Który lepszy?

Wzmacniacze stereofoniczne – najważniejsze zalety

Omówiliśmy już wiele zalet nowoczesnych wzmacniaczy dwukanałowych. Nowoczesne modele łączą w jednej obudowie wzmacniacz, odtwarzacz strumieniowy i przetwornik C/A. Niektóre modele posiadają nawet wejścia cyfrowe. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji uniwersalne urządzenie, które może zaspokoić wszystkie potrzeby audiofilów. Wzmacniacz pozwala zaoszczędzić miejsce, które w przeciwnym razie byłoby zajęte przez sprzęt wieloskładnikowy. Kompaktowa konstrukcja amplitunera stereo pozwala na uporządkowanie wszystkich kabli do wszystkich urządzeń, które obsługuje.

Amplitunery stereofoniczne mają wiele przydatnych funkcji

Odbiorniki stereofoniczne przez wiele lat ograniczały swoją funkcjonalność do tunera AM/FM. Aby rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu stereo, niektórzy użytkownicy dodawali gramofon lub odtwarzacz CD. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Nowoczesne odbiorniki stereo są centralnym elementem nowoczesnych systemów stereo. Posiadają one wiele przydatnych funkcji. Warto je poznać, aby w pełni docenić potencjał sprzętu.

Tuner analogowy i cyfrowy

Niektórzy użytkownicy traktują klasyczny tuner analogowy jako funkcję dodaną do amplitunera. Obecnie odbiorniki standardowo wyposażone są w obsługę radia cyfrowego DAB+. Amplitunery stereofoniczne warto rozważyć, jeśli głównym źródłem dźwięku jest tuner analogowy lub cyfrowy.

Funkcje sieciowe

Na szczególną uwagę zasługują odbiorniki z funkcjami sieciowymi. Umożliwiają one słuchanie nagrań z serwisów muzycznych, plików udostępnianych w sieci domowej oraz tysięcy internetowych stacji radiowych. Łączność bezprzewodowa jest możliwa dzięki odbiornikom Bluetooth, odbiornikom Wi-Fi i odbiornikom Bluetooth. Ułatwia to strumieniowe przesyłanie muzyki ze smartfona, tabletu lub laptopa. Do sterowania odbiornikami sieciowymi można również używać aplikacji.

Radio internetowe

Zaawansowane amplitunery, w tym amplitunery kina domowego, mogą również obsługiwać radio internetowe. Takie rozwiązanie oferuje szerszą gamę programów radiowych, co jest jego największą zaletą. Oprócz klasycznych kanałów, które są dostępne również w FM, można wybierać spośród tysięcy tematycznych stacji radiowych nadających z całego globu. Jeśli jesteś zainteresowany tym źródłem radia, upewnij się przed zakupem, czy Twój odbiornik stereo obsługuje radio internetowe.

Wsparcie dla serwisów streamingowych

Branża audio przeżyła kilka lat temu rewolucję dzięki streamingowi i łatwiejszemu dostępowi do plików wysokiej rozdzielczości. Pojawiły się odtwarzacze strumieniowe, a producenci zaczęli wyposażać amplitunery w funkcje sieciowe. Odtwarzanie plików z serwisów streamingowych takich jak Spotify, Tidal, czy Deezer jest bardzo proste. Jest to też znacznie tańsze niż kupowanie płyt CD.

Previous Jak zminimalizować odpowiedzialność cywilną sprawcy?
Next Ukradł pozostawiony przez 87-letniego mężczyznę w sklepie przy kasie portfel z dokumentami

Może to Ci się spodoba

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Olkusz. Handel nielegalną odzieżą

Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i  zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Pokochaj Stare Miasto

Lista życzeń turystów zwiedzających Wałbrzych często ogranicza się do zamku Książ i Palmiarni. Jednak zakończenie budowy obwodnicy może oznaczać dużą zmianę. Dziś budowa jest udręką kierowców, ale za pół roku

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź