Jak żyć z alkoholikiem?

Jak żyć z alkoholikiem?

Życie z osobą uzależnioną może być trudne. Trudno jest patrzeć, jak twój najbliższy przyjaciel traci coraz więcej na rzecz swojego uzależnienia, powodując spustoszenie w życiu wszystkich wokół. Współuzależnienie jest częstym problemem w takich związkach. Nawet jeśli chcą pomocy, wielu partnerów uzależnionych nie wie, co może zrobić. Aby mieć szczęśliwy i zdrowy związek, który jest wolny od uzależnienia, partner musi być gotowy do zmiany.

Jak można pomóc uzależnionemu partnerowi? Czy jest to możliwe? Co alkoholizm robi z rodzinami? Czytaj dalej!

Jak żyć z alkoholikiem?

Trudno jest mieć związek z osobą uzależnioną. Często zdarza się, że osoba uzależniona nie jest gotowa na związek z kimś innym. Poślubiają zdrową, nie uzależniającą osobę, a potem uświadamiają sobie, że alkohol nadal jest częścią ich związku. On również odgrywa większą rolę i często jest spożywany jako pierwszy przez osobę uzależnioną. To nie jest łatwa sytuacja. Problemy alkoholowe są powodem, dla którego rodziny często się rozpadają. Nierzadko problemem jest współuzależnienie.

Po pierwsze, przyznanie się do tego, że ma się problem alkoholowy w domu jest krokiem w kierunku dokonania zmian i walki o lepszą przyszłość. Choć jest to trudne, ważne jest, aby pokonać wstyd. Kobieta uzależniona jest często pierwszą, która podejmuje ten krok. To na niej spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie rodziny i związków. Nie może podjąć tej walki sama. Uzależniony partner musi również chcieć dokonać zmian i pracować nad sobą. Musi również uznać, że ma problem. Uzależnienie jest często zaprzeczaniem problemowi i oszukiwaniem otoczenia.

Aby żyć z alkoholikiem i nie popaść w uzależnienie, trzeba najpierw uświadomić sobie, że rodzina znajduje się w bardzo trudnym miejscu i że nie jest to normalne. Negatywne emocje, takie jak złość, smutek, żal, rozgoryczenie są w takich sytuacjach normalne. Dobrze jest je z siebie wyrzucić. Próba trzymania ich w ryzach nie przyniesie ci nic dobrego.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na http://nowy-sacz.terapia24h.pl/

Jak pracować z alkoholikiem?

Partner osoby uzależnionej ma prawo nie odczuwać negatywnych emocji i może przeżywać to, co dzieje się w domu. Ma prawo do wyrażania swoich uczuć i do pamiętania o swoich potrzebach. Współuzależnienie może być spowodowane utratą szacunku do samego siebie i chęcią rezygnacji z siebie.

Partnerzy osób uzależnionych muszą być konsekwentni w swoich zachowaniach wobec osoby uzależnionej. Nie mogą uzależniać swoich reakcji od czynników zewnętrznych. Nie mogą też pobłażać alkoholikowi ani tolerować jego nawyków alkoholowych.

Częstym błędem jest próba ułatwienia życia alkoholikowi, sprawienia, by jego choroba alkoholowa nie stanowiła problemu. Współuzależnienie jest bardziej powszechne u partnerów płci żeńskiej. Statystyki pokazują, że współuzależnienie jest bardziej rozpowszechnione u kobiet. Często udają one, że problem alkoholizmu w ogóle nie istnieje. Chronią uzależnionego partnera przed konsekwencjami swoich działań. Tłumaczą znajomym, chronią go przed utratą pracy, potem biorą na siebie obowiązek alimentacyjny, gdy ją straci. Dbają o dom, dzieci i udają, że wszystko jest w porządku.

To nie jest właściwa droga. Osoba uzależniona, która czuje się bezpiecznie i nie doświadcza żadnych problemów z powodu swojego uzależnienia, nie widzi problemu. Sytuacja będzie się tylko pogarszać i nigdy nie ulegnie poprawie.

Co zrobić z alkoholikiem?

Alkoholikowi nie można pobłażać. Zamiast tego roztaczają nad nim tarczę ochronną. Niektóre kobiety kupują nawet alkohol dla swojego nałogowca, aby upewnić się, że nie pije on publicznie. Czują, że mają kontrolę i że mogą poprawić sytuację.

Alkoholik musi być jednak skonfrontowany ze swoimi czynami i odczuć ich negatywne konsekwencje. Należy mu również uświadomić, że ma problem z alkoholem. Można to zrobić przy wsparciu rodziny i przyjaciół – ważne jest przezwyciężenie wstydu związanego z rozmową o problemie alkoholowym.

Związek i rodzina mogą być uratowane, jeśli alkoholik uzna, że problem istnieje.

Pomocna może okazać się terapia uzależnień. Korzystne jest również, aby partnerzy osoby uzależnionej przeszli terapię. Współuzależnienie, czyli wszystkie emocje i doświadczenia w związku z osobą uzależnioną, może również prowadzić do wielu problemów, którymi należy się zająć.

Co zrobić, gdy alkoholik nie chce się zmienić? Trzeba spojrzeć na siebie i swoje dzieci. Osoba uzależniona, która nie chce się zmienić, nie będzie chciała twojej pomocy. Jeśli czujesz się w związku, który się nie układa lub jeśli czujesz się niebezpiecznie i w domu dochodzi do przemocy, masz obowiązek chronić siebie i swoje dzieci. Czasami trzeba po prostu zakończyć pewien etap w życiu i ruszyć dalej. Może to być również bardzo trudne, dlatego nie warto przechodzić przez to samemu. Pomoc jest zawsze dostępna.

Previous Świątecznie w Teatrze Lalek
Next Odżywianie dla matek karmiących piersią - Zdrowa dieta dla matki i dziecka

Może to Ci się spodoba

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Mikołaj w powiecie wałbrzyskim

Św. Mikołaj wspólnie z Członkami Zarządu Powiatu Starostą Krzysztofem Kwiatkowskim i Wicestarostą Iwoną Frankowską odwiedził grzecznych urzędników Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu i wychowanków placówek szkolno – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Wałbrzyski. Źródło: Urząd Powiatowy w

W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań

Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki

Jak zminimalizować odpowiedzialność cywilną sprawcy?

Wypadek to stresujące zdarzenie, które może spowodować nerwy, stres i straty finansowe. Jako osoba poszkodowana masz jednak prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Świadczenie to ma na celu naprawienie szkody.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź