Czym jest rafinacja metali szlachetnych?

Czym jest rafinacja metali szlachetnych?

Inwestorzy na całym świecie od dawna ufają alokacji kapitału w metale szlachetne. Najpopularniejszymi surowcami są złoto, srebro i platyna, które są metalami inwestycyjnymi. Można je nabyć w monetach bulionowych lub gotowych sztabkach, ale warto zaznaczyć, że istnieje alternatywny sposób na pozyskanie czystego kruszcu. Jest to rafinacja metali, które już posiadasz. Opcja ta jest o tyle atrakcyjna, że pozwala na harmonijne gospodarowanie zasobami naturalnymi metali szlachetnych, co ma pozytywny wpływ na całą planetę.

Rafinacja – o co w tym chodzi?

Metale są często łączone i stapiane ze sobą w celu stworzenia stopu metali. Ze względu na połączenie różnych metali, stopy mogą oferować produkty o lepszej jakości. Przykładem tego jest biżuteria: Złoto, które w czystej postaci jest bardzo miękkim materiałem, który jest plastyczny, miesza się z e.g. Aby uzyskać pożądaną twardość, wytrzymałość i kolor, nikiel lub cyna mogą być zmieszane z e.g. W ten sposób biżuteria może przetrwać setki lat. Najczęściej spotykane stopy jubilerskie to złoto-srebro i złoto-miedź.

Rafinacja metali szlachetnych, która jest procesem odwrotnym, polega na oddzieleniu stopu metali szlachetnych (złota lub srebra, itp.). Stop innych substancji metalicznych. Dzięki temu metale mogą być rozdzielone na cykle przemysłowe i produkcyjne. Dlatego łatwiej jest myśleć o rafinacji metali szlachetnych jako o metodzie recyklingu.

Jak wygląda proces chemiczny rafinacji?

Pierwszym krokiem w rafinacji jest analiza rafinowanych metali. Analizę przeprowadza się za pomocą spektrometru. Analiza pokazuje ilość każdego metalu w przedmiocie.

Proces rafinacji metali szlachetnych jest skomplikowany i wymaga profesjonalnego nadzoru. Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania metali szlachetnych jest hydroliza.

Produkty zawierające metale szlachetne mogą być hydrolizowane w roztworze wodnym, który zawiera kwas solny i azotowy, lub w roztworze zawierającym kwas solny i chlor. Niektóre metale mogą być następnie wytrącone lub zredukowane za pomocą soli, gazu, związku organicznego lub hydratów nitrowych. Mogą one być dalej oczyszczane lub rekrystalizowane. Kalcynacja jest stosowana do oddzielania metali szlachetnych od soli metali. Inne materiały z metali szlachetnych są najpierw hydrolizowane, a następnie przetwarzane termicznie.

W wyniku rafinacji uzyskuje się metal szlachetny w postaci granulek. Samorodki te mają nieregularny kształt i przypominają naturalne samorodki złota i srebra występujące w przyrodzie.

Rafinacja złota

W kopalniach złota stosuje się różne techniki, aby uzyskać stop składający się głównie ze srebra i złota. Aby wydobyć czyste złoto, stop poddawany jest dwóm głównym procesom rafinacji: procesowi Millera i procesowi Wohlwilla.

Proces Millera wykorzystuje gazowy chlor jako metodę ekstrakcji zanieczyszczeń ze złota, które osiągnęło temperaturę topnienia (1064,4 stopni Celsjusza). Zanieczyszczenia są oddzielone przez warstwy na powierzchni stopionego, oczyszczonego. Proces Millera daje 99,5% czystego złota, choć jest prosty i szybki.

Proces Wohlwill zwiększa czystość przez elektrolizę do około 99,99%. Proces ten polega na opuszczeniu odlewu nieczystego metalu do roztworu elektrolitu wykonanego z kwasu solnego lub chlorku złota. Odlew może być używany jako anoda lub elektroda, gdy jest wystawiony na działanie pola elektrycznego. Anoda ulega rozpuszczeniu, a zanieczyszczenia albo się rozpuszczają, albo opadają na dno w postaci nierozpuszczalnego osadu. Złoto wędruje do katody, elektrody naładowanej ujemnie. Jest ono następnie przywracane do swojej metalicznej postaci o wysokiej czystości.

Rafinacja srebra

Proces rafinacji srebra rozpoczyna się od rozpuszczenia stopu w stężonym kwasie cytrynowym. Chociaż ta egzotermiczna reakcja przebiega dość szybko, można ją przyspieszyć poprzez podgrzanie stopu w odpowiednim naczyniu. Po całkowitym rozpuszczeniu stopu, na dnie naczynia utworzy się osad. Osad ten należy sprawdzić pod kątem zawartości srebra. Ciekły stop przelewa się następnie do innego naczynia, gdzie rozcieńcza się go w ciepłej wodzie do uzyskania osadu siarczanu srebra. Czysty metal można oddzielić od powstałego “grzyba”. Otrzymany materiał oczyszcza się wodą z kwasem solnym i topi w tyglu grafitowym.

Sprawdź również: Metale lokacyjne

Odzyskiwanie metali szlachetnych z elektroniki

Ze względu na ich wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo elektryczne i wysoką aktywność katalityczną, metale szlachetne są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Wiele części i komponentów elektronicznych jest wykonanych ze złota, srebra, palladu, platyny i innych metali. Ponieważ globalna produkcja metali szlachetnych jest ograniczona, przetwarzanie produktów wycofanych z eksploatacji stanowi znaczące źródło wtórnego wydobycia. Znane jest to jako górnictwo miejskie. Produkty te można poddać recyklingowi, w tym odpady elektroniczne (e-odpady) i zużyte katalizatory. Odpowiadają one za ponad 90% wykorzystania metali szlachetnych w przemyśle. Górnictwo miejskie staje się coraz bardziej popularne w wielu krajach.

Ciekawostka: Recykling srebra i złota z telefonów komórkowych w latach 2017-2021 został wykorzystany do produkcji medali na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku.

Rodzime monety i sztabki

Jak podano powyżej, złoto lub srebro z procesu rafinacji może być ponownie wykorzystane i użyte do produkcji monet lub sztabek z kruszcu o najwyższej czystości. Firma 79Element od ponad dekady zajmuje się skupem złomu z rynku krajowego. Oferuje również usługę przetopienia kruszcu na wybrany przez Ciebie kruszec inwestycyjny lub srebro. Jest to atrakcyjny i nowoczesny sposób na wzbogacenie swoich zasobów o produkty stanowiące pewny magazyn wartości, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji.

Previous Skuteczna komunikacja w projektach: Jak skutecznie się komunikować
Next Antyrefleks - co to jest, kolory i rodzaje

Może to Ci się spodoba

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Powiększanie piersi – co warto wiedzieć

Wiele kobiet już w młodości oszczędzało pieniądze na przyszły wzrost piersi. Podczas gdy niektóre kobiety zrezygnowały z tego marzenia wraz z wiekiem, inne postanowiły przejąć kontrolę nad swoim ciałem i

Święto Policji

24 lipca 2021 roku minęła 102. rocznica utworzenia Policji Państwowej. W ponad 100-letniej tradycji Polskiej Policji w swych dotychczasowych działaniach na rzecz bezpieczeństwa ważną rolę odgrywa również Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Garnizon wałbrzyskiej

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Inauguracja „Bezpiecznych Wakacji 2017” z sądeckimi policjantami

Bezpieczne Wakacje 2017 uważamy za otwarte! Takim okrzykiem w minioną sobotę (24 czerwca), zainaugurowano rozpoczynające się wakacje. Festyn na płycie rynku odbył się z udziałem sądeckich policjantów, którzy promowali zasady

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź