Czym jest rafinacja metali szlachetnych?

Czym jest rafinacja metali szlachetnych?

Inwestorzy na całym świecie od dawna ufają alokacji kapitału w metale szlachetne. Najpopularniejszymi surowcami są złoto, srebro i platyna, które są metalami inwestycyjnymi. Można je nabyć w monetach bulionowych lub gotowych sztabkach, ale warto zaznaczyć, że istnieje alternatywny sposób na pozyskanie czystego kruszcu. Jest to rafinacja metali, które już posiadasz. Opcja ta jest o tyle atrakcyjna, że pozwala na harmonijne gospodarowanie zasobami naturalnymi metali szlachetnych, co ma pozytywny wpływ na całą planetę.

Rafinacja – o co w tym chodzi?

Metale są często łączone i stapiane ze sobą w celu stworzenia stopu metali. Ze względu na połączenie różnych metali, stopy mogą oferować produkty o lepszej jakości. Przykładem tego jest biżuteria: Złoto, które w czystej postaci jest bardzo miękkim materiałem, który jest plastyczny, miesza się z e.g. Aby uzyskać pożądaną twardość, wytrzymałość i kolor, nikiel lub cyna mogą być zmieszane z e.g. W ten sposób biżuteria może przetrwać setki lat. Najczęściej spotykane stopy jubilerskie to złoto-srebro i złoto-miedź.

Rafinacja metali szlachetnych, która jest procesem odwrotnym, polega na oddzieleniu stopu metali szlachetnych (złota lub srebra, itp.). Stop innych substancji metalicznych. Dzięki temu metale mogą być rozdzielone na cykle przemysłowe i produkcyjne. Dlatego łatwiej jest myśleć o rafinacji metali szlachetnych jako o metodzie recyklingu.

Jak wygląda proces chemiczny rafinacji?

Pierwszym krokiem w rafinacji jest analiza rafinowanych metali. Analizę przeprowadza się za pomocą spektrometru. Analiza pokazuje ilość każdego metalu w przedmiocie.

Proces rafinacji metali szlachetnych jest skomplikowany i wymaga profesjonalnego nadzoru. Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania metali szlachetnych jest hydroliza.

Produkty zawierające metale szlachetne mogą być hydrolizowane w roztworze wodnym, który zawiera kwas solny i azotowy, lub w roztworze zawierającym kwas solny i chlor. Niektóre metale mogą być następnie wytrącone lub zredukowane za pomocą soli, gazu, związku organicznego lub hydratów nitrowych. Mogą one być dalej oczyszczane lub rekrystalizowane. Kalcynacja jest stosowana do oddzielania metali szlachetnych od soli metali. Inne materiały z metali szlachetnych są najpierw hydrolizowane, a następnie przetwarzane termicznie.

W wyniku rafinacji uzyskuje się metal szlachetny w postaci granulek. Samorodki te mają nieregularny kształt i przypominają naturalne samorodki złota i srebra występujące w przyrodzie.

Rafinacja złota

W kopalniach złota stosuje się różne techniki, aby uzyskać stop składający się głównie ze srebra i złota. Aby wydobyć czyste złoto, stop poddawany jest dwóm głównym procesom rafinacji: procesowi Millera i procesowi Wohlwilla.

Proces Millera wykorzystuje gazowy chlor jako metodę ekstrakcji zanieczyszczeń ze złota, które osiągnęło temperaturę topnienia (1064,4 stopni Celsjusza). Zanieczyszczenia są oddzielone przez warstwy na powierzchni stopionego, oczyszczonego. Proces Millera daje 99,5% czystego złota, choć jest prosty i szybki.

Proces Wohlwill zwiększa czystość przez elektrolizę do około 99,99%. Proces ten polega na opuszczeniu odlewu nieczystego metalu do roztworu elektrolitu wykonanego z kwasu solnego lub chlorku złota. Odlew może być używany jako anoda lub elektroda, gdy jest wystawiony na działanie pola elektrycznego. Anoda ulega rozpuszczeniu, a zanieczyszczenia albo się rozpuszczają, albo opadają na dno w postaci nierozpuszczalnego osadu. Złoto wędruje do katody, elektrody naładowanej ujemnie. Jest ono następnie przywracane do swojej metalicznej postaci o wysokiej czystości.

Rafinacja srebra

Proces rafinacji srebra rozpoczyna się od rozpuszczenia stopu w stężonym kwasie cytrynowym. Chociaż ta egzotermiczna reakcja przebiega dość szybko, można ją przyspieszyć poprzez podgrzanie stopu w odpowiednim naczyniu. Po całkowitym rozpuszczeniu stopu, na dnie naczynia utworzy się osad. Osad ten należy sprawdzić pod kątem zawartości srebra. Ciekły stop przelewa się następnie do innego naczynia, gdzie rozcieńcza się go w ciepłej wodzie do uzyskania osadu siarczanu srebra. Czysty metal można oddzielić od powstałego “grzyba”. Otrzymany materiał oczyszcza się wodą z kwasem solnym i topi w tyglu grafitowym.

Sprawdź również: Metale lokacyjne

Odzyskiwanie metali szlachetnych z elektroniki

Ze względu na ich wysoką odporność na korozję, dobre przewodnictwo elektryczne i wysoką aktywność katalityczną, metale szlachetne są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Wiele części i komponentów elektronicznych jest wykonanych ze złota, srebra, palladu, platyny i innych metali. Ponieważ globalna produkcja metali szlachetnych jest ograniczona, przetwarzanie produktów wycofanych z eksploatacji stanowi znaczące źródło wtórnego wydobycia. Znane jest to jako górnictwo miejskie. Produkty te można poddać recyklingowi, w tym odpady elektroniczne (e-odpady) i zużyte katalizatory. Odpowiadają one za ponad 90% wykorzystania metali szlachetnych w przemyśle. Górnictwo miejskie staje się coraz bardziej popularne w wielu krajach.

Ciekawostka: Recykling srebra i złota z telefonów komórkowych w latach 2017-2021 został wykorzystany do produkcji medali na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku.

Rodzime monety i sztabki

Jak podano powyżej, złoto lub srebro z procesu rafinacji może być ponownie wykorzystane i użyte do produkcji monet lub sztabek z kruszcu o najwyższej czystości. Firma 79Element od ponad dekady zajmuje się skupem złomu z rynku krajowego. Oferuje również usługę przetopienia kruszcu na wybrany przez Ciebie kruszec inwestycyjny lub srebro. Jest to atrakcyjny i nowoczesny sposób na wzbogacenie swoich zasobów o produkty stanowiące pewny magazyn wartości, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji.

Previous Skuteczna komunikacja w projektach: Jak skutecznie się komunikować
Next Antyrefleks - co to jest, kolory i rodzaje

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. To tzw. „kurierzy” – grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź