Kiedy można skorygować fakturę do zera?

Kiedy można skorygować fakturę do zera?

  • Faktura może być skorygowana do zera

Faktura może być skorygowana “do zera” tylko wtedy, gdy nie została odebrana przez oryginalny dokument sprzedaży.

  1. Nabywca był faktycznie stroną w transakcji, która została nieprawidłowo udokumentowana.
  2. Faktura została otrzymana od podmiotu, który w rzeczywistości nie jest jej stroną.

W tym artykule wyjaśnimy, jak korygować faktury w obu przypadkach.

Korekty faktur można wystawić, gdy na fakturze błędnie podano cenę lub stawkę podatku. Faktura korygująca jest wymagana w przypadku, gdy na fakturze pierwotnej wystąpił błąd.

Jak można skorygować błąd nabywcy, jeśli transakcja udokumentowana fakturą faktycznie miała miejsce? Sytuację tę można zobrazować na prostym przykładzie.

Przykład

Alfa (dostawca) dostarczyła towar do Bety (nabywca), a Beta go odebrała. W ten sposób transakcja została zakończona. Dostawca dostarczył dokumentację transakcji. Faktury zostały wystawione na nabywcę, gdzie Beta Plus jest wymieniona jako nabywca. Dostawca został poinformowany przez nabywcę, że nabywca został błędnie określony w fakturze.

Jeżeli pierwotna faktura została wysłana do niewłaściwego nabywcy, ale podmiot, który ją otrzymał, faktycznie uczestniczył w transakcji, wystarczy wystawić rachunek korygujący.

Alfa powinna zatem wystawić fakturę korygującą tylko w stosunku do nabywcy. Faktura korygująca powinna zawierać informację, że nabywcą towaru była Beta Plus, a nie Beta Plus.

Czytaj także: Dlaczego dobra księgowość ma znaczenie – https://automatyzacjawfirmie.pl/a/gnan,dlaczego-dobra-ksiegowosc-ma-znaczenie

Ustawa o podatku od tow. i usł. i regulaminy wykonawcze do niej nie dopuszczają możliwości wystawienia w podobnych okolicznościach faktury korygującej “do zera” i wystawienia nowej faktury z poprawnymi danymi. Takie rozwiązanie znalazło zastosowanie w praktyce i jest stosowane przez niektórych podatników. Wydaje się jednak, że nieprawidłowe jest korygowanie danych nabywcy poprzez wystawienie faktury korygującej “do zera” w sytuacji, gdy nieprawidłową fakturę otrzymał podmiot, który faktycznie nabył towar/usługę. Taka zmiana nabywcy nie odzwierciedla bowiem rzeczywistego zdarzenia gospodarczego.

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora, Izba Skarbowa w Warszawie z 5 stycznia 2017 r. (1462-IPPP3.4512.744.2016.1.ISK). Zgodnie z twierdzeniami organu “(…) postępowanie Spółki jest nieprawidłowe. Faktura dokumentująca zdarzenie gospodarcze jest do niej zwracana, a oryginał jest korygowany do zera. Wystawiana jest nowa faktura z danymi klienta. Spółka stwierdza, że następuje wirtualny zwrot towaru i towar zostaje ponownie wydany z danymi wskazanymi w zgłoszeniu klienta. Takie działanie (zmiana błędnych danych nabywcy) nie będzie odzwierciedlać rzeczywistego przebiegu i charakteru zdarzenia gospodarczego. Faktury i faktury korygujące powinny odnosić się do rzeczywistych zdarzeń. Niedopuszczalne jest, aby faktury lub faktury korygujące dokumentowały wirtualne zdarzenia zwrotu, które nie miały miejsca.

Faktury korygujące “do zera” sytuację, w której otrzymano fakturę wskazującą niewłaściwego nabywcę, mogą być wystawione na podmiot, który w rzeczywistości był stroną transakcji. Może to stanowić ryzyko podatkowe. Organy podatkowe mogą argumentować, że skoro faktury pierwotne dotyczą rzeczywistych transakcji, to faktury korygujące powinny być wystawione tylko do tych faktur w zakresie oznaczenia nabywcy. Została ona wystawiona niezgodnie z przepisami ustawy o VAT, co może skutkować konsekwencjami karno-skarbowymi.

Faktura korygująca “do zera” może być wystawiona bez narażania się, ale tylko w przypadku otrzymania faktury od podmiotu, który nie jest uczestnikiem transakcji (nigdy nie otrzymał świadczeń i nigdy nie otrzyma). Transakcja ta nigdy nie została przeprowadzona w stosunku do tego podmiotu.

Przykład

Firma Alfa (dostawca), wystawiła fakturę potwierdzającą dostawę towaru do firmy Beta. Towar nie został jednak dostarczony do firmy Beta. Nie otrzyma ona również w przyszłości towaru, ponieważ spółka Beta nie brała udziału w transakcji. Omega została faktycznie dostarczona przez dostawcę. Beta poinformowała dostawcę, że faktura jest nieprawidłowa.

Alfa jest zobowiązana do wystawienia faktury korygującej w tym przypadku “do zera”. Transakcja udokumentowana fakturą dla Bety nigdy nie została zrealizowana i nigdy nie zostanie zrealizowana. Alfa jest również zobowiązana do wystawienia nowej faktury dla Omegi, w której Omega jest wskazana jako nabywca.

Previous Jak zorganizować przestrzeń na biurku?
Next Koloryzacja włosów w domu - porady

Może to Ci się spodoba

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Jak wybrać palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe to świetne rozwiązanie. Zwiększają bezpieczeństwo i zapewniają większy komfort. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie palenisko do ogrodu i poznaj porady ekspertów, jakie rodzaje stosować. Palenisko ogrodowe – kupić

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Jak zorganizować przestrzeń na biurku?

Piękne słońce za oknem nie sprzyja efektywnej pracy i skupieniu. Choć nie lubię pracować w takich warunkach, postanowiłam zrobić porządek na biurku, aby nie marnować czasu. To nie są typowe

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź